وریبل فونت (Variable Font) چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از جدیدترین نوآوری ها در دنیای فونت ها، وریبل فونت (Variable Font) است، واژه ای که امروزه در توضیحات بسیاری از فونت ها مشاهده میشود، این واژه همیشه نظر ما را به خود جلب میکند، اما نمی دانیم وریبل فونت چیست و چه کاربردی دارد! و اصلا چه زمانی باید از وریبل فونت ها استفاده کنیم، ما در این مقاله از سایت فونت یار؛ میخواهیم وریبل فونت ها را به شما معرفی کنیم و آنها را بصورت تخصصی بررسی کنیم. همراه ما باشید.

فونت متغیر یا وریبل فونت (Variable Fonts) چیست؟

در سال 2016 میلادی، با اعلام همزمان شرکت های اپل (apple)، ادوبی (adobe)، مایکروسافت (microsoft) و گوگل (google) نسخه 1.8 از OpenType معرفی و منتشر شد، با انتشار این نسخه تحول بسیار عظیمی در دنیای فونت ها رخ داد، یکی از تغییرات این نسخه از اوپن تایپ، اضافه شدن وریبل فونت ها بود!
وریبل فونت فارسی؛ نمونه ای از فونت های متغییر
با استفاده از وریبل فونت ما می توانیم بصورت همزمان از یک فونتی، چندین نمونه مختلف با طرح و سبک های متفاوت داشته باشیم. خوب الان میپرسید این چه مزیتی دارد! در ادامه بیشتر با کاربردها و مزیت های فونت ههای متغییر آشنا خواهید شد.

مزیت های فونت متغییر (وریبل فونت)

تا قبل از معرفی وریبل فونت ها، طراحان فونت مجبور بودند برای ارائه وزن های مختلف و سبک های مختلف از فونت خود، نسخه های متفاوتی ارائه دهند، در نتیجه یک فونت در قالب فایل های متعددی ارائه میشد که بسیار حجم بالایی داشتند، اما وریبل فونت این مشکل را حال کرد! حال طراحان فونت می توانند تنها یک فایل وریبل فونت ارائه دهنده که شامل تمامی وزن ها و سبک های فونت است و حجم بسیار کمی نیز دارد.
مزیت های استفاده از فونت های متغیر (وریبل فونت) در وب سایت ها
طراحان سایت، برای اضافه کردن فونت به وب سایت، مجبور بودند فایل وزن های مختلف را لود کنند، استفاده از این تعداد فایل فونت، منجر به کاهش سرعت سایت و افزایش درخواست ها به سمت سرور میشد. اما امروزه وریبل فونت؛ مشکل را بصورت کامل حل کرده است و تنها یک فایل در سایت لود میشود که منجر به افزایش سرعت سایت ها و کاهش درخواست ها (request) به سمت سرور میشود.

از سایر مزیت های فونت های متغییر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • امکان شخصی سازی بالای ضخامت نوشته، سبک و اندازه‌ی فونت، در هم رفتگی حروف و مورب بودن حروف میسر می باشد.
  • امکان خلق متن های انیمیشنی در محیط وب

لیست فونت های فارسی که نسخه وریبل فونت دارند!

وریبل فونت، مبحث تقریبا جدیدی در دنیای فونت هاست و در تمام دنیا به تازگی شاهد ارائه نسخه های وریبل فونت هستیم، روز به روز شاهده تغییرات خیلی زیادی در فونت ها هستیم، و وریبل فونت ها در آینده بسیار متفاوت تر و کاربردی تر خواهد بود، در ایران نیز طراحانی در این زمینه قدم بودند و توانستند فونت های خود را با نسخه متغییر ارائه کننده که می توانیم به فونت های زیر اشاره کنیم:

  • فونت فارسی دانا
  • فونت ایران سنس ایکس
  • فونت استعداد
  • فونت ساحل
  • فونت فارسی انجمن
  • فونت فرهنگ
  • فونت فارسی آذرمهر
  • فونت میخک

خوشبختانه در ایران نیز به لطف و تلاش های طراحان زبر دست، شاهد ارائه وریبل فونت های بسیاری هستیم. جا دارد از تمامی عزیزان فعال در این حوزه تقدیر و تشکر ویژه ای داشته باشیم، بی شک تلاش های شبانه روزی این عزیزان، منجر به رشد و گسترش هر چه بیشتر فونت فارسی خواهد شد.

سخن پایانی

با معرفی وریبل فونت ها، دنیای قلم ها تحولات خیلی عظیمی را داشت، این تازه اول راه است بی شک در آینده شاهده گسترش روز افزون وریبل فونت ها خواهیم بود. با توجه کاربردی بودن این نوع فونت ها، به احتمال خیلی زیاد در آینده نزدیک نرم افزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ، افتر افکت، پریمیر و… از وریبل فونت ها پشتیبانی کنند. ما در این مقاله از سایت فونت یار، به شما گفتیم که وریبل فونت چیست و به کاربردهای آن پرداختیم. امید است این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

متولد 75 از شهر کرج هستم، کارشناسی گرافیک خوندم و علاقه زیادی به نوشتن و خلق محتوای اثر گذار دارم، در سایت فونت یار؛ تمام تلاشم را میکنم تا بتوانم محتوایی ارزشمند و در خور شما دوستان عزیز تهیه بکنم. امیدوارم قدم هر چند کوچکی در رشد و گسترش فونت و تایپوگرافی فارسی داشته باشم.
در کانال تلگرام ما عضو شوید، تا از آخرین فونت ها، آپدیت ها و محصولات ما مطلع شوید... کانال تلگرام فونت یار
محصولات پیشنهادی به شما
دیدگاهتان را بنویسید
آخرین مقالات مشاهده همه

آخرین مقالات و نوشته های بخش وبلاگ سایت فونت یار