خرید فونت

فونت اختیار (wm_Ekhtiar)؛ فونت خوشنویسی باستانی

اگر بخواهیم یکی از زیباترین فونت‌های فارسی را که طرفداران زیادی در بین طراحان گرافیک دارد نام ببریم، باید به فونت اختیار اشاره کنیم. قلم اختیار (wm_Ekhtiar) با داشتن ویژگی‌های بصری خاص و چشم‌نواز، یادآور دست‌نوشته‌های کهن فارسی و عربی است و یکی از فونت‌های پرطرفدار سایت فونت‌یار به حساب می‌آید. با ما همراه باشید تا با خصوصیات منحصربه‌فرد و نحوه شکل‌گیری این فونت آشنا شویم.

خط تعلیق، الهام‌بخش فونت اختیار

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های طراحی و ساخت فونت‌های جدید، الهام گرفتن از خطوط اصیل و تاریخی در زبان‌های مختلف است. در شکل‌گیری قلم اختیار نیز از خط کهن تعلیق الهام گرفته شده و ضمن رفع برخی ناخوانایی‌ها و افزودن خصوصیات جدید، یک فونت طراحی بسیار کارآمد ایجاد شده است.

تاریخچه خط تعلیق

در میان خطوط مهم خوشنویسی ایرانی، نام خط تعلیق به عنوان یادگار ارزشمندی از قرن چهارم و پنجم هجری قمری به چشم می‌خورد. این خط که در عصر زرین اسلامی شکل گرفت، طی قرن‌های هشتم و نهم هجری قمری به اوج شکوفایی خود رسید و کاربرد روزافزونی یافت.

دانلود رایگان فونت اختیار؛ فونت فارسی اختیار یکی از بهترین فونت های خوشنویسی باستانی است که توسط امیر مهدی مصلحی طراحی شده است.

گفته می‌شود خط تعلیق از آمیزش خطوط رقاع و توقیع به دست آمده و به دلیل کاربرد بسیار در نگارش احکام حکومتی و نامه‌های دیوانی، به خط تَرَسُّل نیز معروف بوده است. البته طبق برخی منابع، خط تعلیق را متأثر از خطوط پیش از اسلام نظیر پهلوی کتابی می‌دانند؛ اما منابع دست‌نویس موجود، شباهت چندانی را بین این دو خط نشان نمی‌دهد.

باید افزود که با ترکیب خطوط نسخ و تعلیق و ایجاد خط زیبای نستعلیق، خط تعلیق به مرور زمان کاربرد خود را از دست داد و در قرن‌های اخیر به فراموشی سپرده شد.

ویژگی های مشابه خط تعلیق و فونت اختیار

از آن‌جایی که در طراحی فونت اختیار از ساختار خط تعلیق الگو گرفته شده، برخی ویژگی‌های عمده این خط نظیر پیچیدگی و پیوسته‌نویسی را می‌توان در قلم اختیار نیز مشاهده کرد. باید دانست در شیوه نگارش «شکسته تعلیق»، پیوستگی و اتصال کلمات به حدی پیش می‌رود که مرز میان واژه‌ها به سختی قابل تشخیص می‌باشد.

قلم فارسی اختیار

بارزترین ویژگی‌های فونت اختیار عبارتند از:

 • قلمی در بازه خوشنویسی و قلم‌های هندسی
 • دارای دورها و خمیدگی بسیار
 • مکمل بودن زوایای حروف در هم‌نشینی کلمات

خوشنویسان ایرانی؛ پدران معنوی خط اختیار

امیرمهدی مصلحی که در طراحی فونت اختیار از خط تاریخی تعلیق الهام گرفته، منابع مختلفی را مد نظر قرار داده است. در طول تاریخ، خوش‌نویسان مطرحی دست به استفاده و گسترش خط تعلیق زده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به هنرمندان زیر اشاره کرد:

 • لطفعلی صدرالأفاضل (قرن سیزدهم)
 • محمدکاظم واله اصفهانی (قرن سیزدهم)
 • اسکندربیگ ترکمان منشی (قرن یازدهم)
 • خواجه میرک منشی کرمانی (قرن دهم)
 • خواجه اختیار منشی گنابادی (قرن نهم و دهم)
 • درویش عبدالله منشی بلخی (قرن نهم)
 • سلطانعلی مشهدی (قرن نهم)
 • احمد بن علی شیرازی (قرن هشتم)

علت نامگذاری فونت اختیار

یکی از مهم‌ترین منابع برای طراحی فونت اختیار (wm_Ekhtiar)، نمونه‌های خوشنویسی خواجه اختیار منشی گنابادی بوده و به همین دلیل، امیرمهدی مصلحی جهت پاسداشت او نام «اختیار» را بر فونت جدید خود گذاشته است.

نمونه نوشته طراحی شده با فونت اختیار مریم سافت

مراحل طراحی قلم اختیار

از آن‌جایی که هدف از طراحی و ساخت «فونت اختیار» بازتاب گوشه‌ای از زیبایی‌های خط تعلیق بوده، مراحل زیر برای ایده‌پردازی و اجرای آن طی شده است:

 1. مشق از روی نسخه‌های خطی واله اصفهانی، خواجه‌اختیار و کتاب رسم‌الخط تعلیق اثر حسین فیض‌آبادی
 2. طراحی آزاد طبق آموخته‌های تعلیقی و تحریر و نگارش جملات کوتاه
 3. اجرای رایانه‌ای نمونه‌های مختلف از طراحی خط مورد نظر
 4. انتقال حروف به نرم‌افزار طراحی تایپ و رفع ایرادات هم‌نشینی
 5. ویرایش نهایی قلم اختیار و آزمودن خروجی‌های آن در متن

فونت خوشنویسی و دست نویس اختیار از نوشته های باستانی و قدیمی الهام گرفته شده است. این فونت در سایت مریم سافت منتشر شده است.

در پایان باید گفت قلم یا فونت اختیار با داشتن زیبایی‌های بصری بسیار و ویژگی‌های گرافیکی منحصربه‌فرد، یکی از بهترین فونت‌های فارسی برای طراحی بنر، پوستر، اسم، لوگو و… است و استفاده از آن در طراحی‌های سنتی و مذهبی توصیه می‌شود.

آیا فونت اختیار رایگان است؟

خیر، فونت فارسی اختیار فونت پولی می باشد که برای استفاده از آن بایستی از سایت مریم سافت خریداری نمائید، همچنین برای استفاده از این فونت نیاز به برنامه قلم برتر دارید که بعد خرید بصورت رایگان در اختیار شما قرار داده میشود.

آیا امکان استفاده از این فونت در گوشی موبایل وجود دارد؟

این فونت قفل گذاری شده است و تنها به کمک برنامه قلم برتر در کامپیوتر می توانید از آن استفاده کنید، در نتیجه امکان استفاده در موبایل وجود ندارد.

مشاهده بیشتر

دانلود رایگان فونت اختیار! توقعی نابجایی بیش نیست!

فونت فارسی اختیار؛ یک فونت پرمیوم (پولی) است که توسط وب سایت مریم سافت ارائه شده است. دانلود رایگان فونت اختیار امکان پذیر نیست و شما برای استفاده از این فونت زیبا، بایستی آن را از وب سایت مریم سافت خریداری نمائید. لازم به توضیح است که برای استفاده از این فونت نیاز به برنامه قلم برتر دارید که بعد از خرید فونت اختیار بصورت رایگان این نرم افزار در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

فونت اختیار (wm_Ekhtiar)؛ فونت خوشنویسی باستانی

مشخصات فونت فارسی اختیار

نام فونت : اختیار نام نمایشی : wm_Ekhtiar طراح فونت : امیر مهدی مصلحی ورژن : 1 تعداد وزن : 1 وزن شرکت عرضه کننده : مریم سافت پیش نیاز : برنامه قلم برتر (رایگان) فایل راهنما : دارد زبان های پشتیبانی شده : فارسی, عربی وریبل فونت : خیر حروف جایگزین : دارد مناسب برای سایت :خیر
نام فونت تعداد وزن قیمت تک کاربره خرید و دانلود
اختیار 1 180 هزار تومان بله خرید فونت اختیار از سایت مریم سافت
کاتالوگ فونت اختیار - - - دانلود رایگان کاتالوگ فونت اختیار - PDF

پسورد کلیه فایل های زیپ و rar ارائه شده www.fontyar.com می باشد.

نکات کلیدی و مهم در خصوص استفاده از فونت wm_Ekhtiar

 • اگر با نحوه نصب فونت آشنایی ندارید، می توانید مقاله "آموزش نصب فونت" را مطالعه کنید.
 • برای کاهش حجم، فونت اختیار؛ بصورت فایل فشرده زیپ یا rar ارائه شده است.
 • برای باز کردن فایل های فشرده، می توانید از نرم افزار Winrar استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که فونت اختیار، پولی می باشد، و نسخه رایگانی برای آن عرضه نشده است. شما بایستی از وب سایت مریم سافت خریداری نمائید.
 • مجموعه فونت یار؛ به عنوان معرف فونت می باشد و هیچگونه مسئولیتی در خصوص فونت های خریداری شده یا دانلود شده ندارد. تمامی مسئولیت ها بر عهده سایت عرضه کننده یا طراح فونت می باشد.
 • استفاده از چندین فونت مختلف، باعث کندی سایت شما خواهد شد، سعی کنید فقط از یک فونت در سایت خود استفاده نمائید.
 • برای حمایت از ما، می توانید سایت ما را به دیگر دوستان خود نیز معرفی کنید. حمایت شما باعث دلگرمی ماست.
 • قبل از خرید یک فونت، به قوانین استفاده و نسخه های مختلف آن دقت کنید.
 • برای آشنایی با فرمت های مختلف فونت؛ از جمله ttf, woff, eot و... می توانید این مقاله را مطالعه کنید.
سال 1370 در تهران متولد شدم، کارشناسی معماری خوندم، علاقه زیادی به نوشتن و ترجمه دارم، تمام سعی خود ار خواهم کرد تا بتوانم بهترین محتوا را در سایت فونت یار منتشر کنم.
در کانال تلگرام ما عضو شوید، تا از آخرین فونت ها، آپدیت ها و محصولات ما مطلع شوید... کانال تلگرام فونت یار
محصولات پیشنهادی به شما
دیدگاهتان را بنویسید
آخرین مقالات مشاهده همه

آخرین مقالات و نوشته های بخش وبلاگ سایت فونت یار